چهارشنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
۵:۲۸:۲۳ - یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وقتی دخل و خرج کشاورز با هم نمی خواند
گچساران – ۱۱۴نور – کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد سالهاست […]

گچساران – ۱۱۴نور – کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد سالهاست با هزینه فراوان زمین های کشاورزی حتی دیم زارهای شیب دار را با تجهیزات مکانیزه شخم می کنند ،اگر آسمان بخیل باشد و نبارد و دولت هم با نرخ تضمینی به روز محصول کشاورزان را نخرد دیگر دخل و خرج انان با هم نمی خواند و نیروهای مولد روستا دست از کشت می کشند.

به گزارش ۱۱۴نور، سال زراعی جاری با بارش های فراوان پاییزی آغاز شد حتی امکان کشت در زمین های شیب دار دیم برای کشاورزان فراهم شده است اما کشاورزان به دلیل بالا بودن هزینه های کاشت،داشت و برداشت رغبت چندانی به کشت زمین های زراعی ندارند.
بی رغبتی کشاورزان به کشت محصولات راهبردی نگران کننده است امری که با توجه به اهمیت محصولات زراعی در خودکفایی ملی و تامین امنیت غذایی کشور می تواند زنگ خطری برای تامین محصول های مهم و راهبردی در این استان و سایر مناطق کشور باشد.
هر چند دولت در سال های اخیر با توسعه آبیاری های نوین، افزایش ضریب سطح مکانیزسیون کشاورزی و خرید تضمینی محصولات گام های بلندی به سوی رونق تولید در بخش محصولات کشاورزی برداشته است اما کشاورزان همچنان نگرانند.
کشاورزی در استان ۷۲۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و سکونت بیش از ۴۰ درصد از مردم در روستاها نقش حیاتی در اقتصاد و معیشت ساکنان آن دارد.
محمد مرادی ساکن روستای چهارراه گشین از توابع شهرستان باشت هر ساله در سه هکتار زمین زراعی خود گندم کشت می کرد اما امسال دست به کشت نبرده است.
وی می گوید: هزینه های تراکتور برای کشت،کمباین در فصل برداشت، تامین بذر و کود سرسام آور شده و از طرفی قیمت تضمینی خرید محصولات کشاورزی توسط دولت بسیار پایین است.
این کشاورز می گوید: در سال زراعی گذشته هزینه ای که برای تولید گندم صرف کردم بیشتر از درآمد حاصل از فروش تضمینی گندم تولیدی بود.
وی با اشاره به تورم ، بالا بودن هزینه های زندگی و این موضوغ که کشاورزی تنها منبع درآمد روستائیان است از مسئولان خواست تا برای افزایش درآمد کشاورزان چاره اندیشی کنند.
یک کشاورز ساکن روستای کلاغ نشین در گچسارانمی گوید: بسیاری از کشاورزان به دلیل پایین بودن درآمد و نقد بودن خرید نهاده های کشاورزی همچون بذر و کود، توان کشت محصولات زراعی را ندارند به طوری که بسیاری از مالکان زمین های خود را به کشاورزان دیگر شهرستان ها اجاره می دهند.
اوبا اشاره به پایین بودن نرخ خرید تضمینی محصول ذرت که هم اکنون در حال انجام است گفت: برخی از کشاورزان محصولات مازاد بر مصرف خود را به دولت نمی فروشند.
عبدالخانی ایجاد ساز و کاری برای فروش نهاده های کشاورزی به صورت غیر نقدی یا اقساطی و افزایش نرخ تضمینی را از راهکارهای کمک به بهره برداران حوزه کشاورزی ذکر کرد.
وی گفت: بکارگیری دستگاه های فراوری با هدف تبدیل ساقه محصول برای تبدیل به علوفه و تامین دستگاه های مورد نیاز بصورت قسطی از راهکارهای افزایش درآمد کشاورزان است.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با وجود بارندگی های مطلوب پاییز امسال اما برخی از کشاورزان ،محصولات زراعی کشت نکرده اند.
عیسی راستین نسب افزود: این کشاورزان به دلیل درآمد پایین تولید محصولات زراعی روی به کشت های معیشتی مانند سبزی و صیفی آورده اند.
راستین نسب افزود: گرایش به سوی کشاورزی معیشتی تهدیدی برای آینده کشاورزی منطقه و کشور است.
وی بیان کرد: دولت برای افزایش تولید محصولات راهبردی مانند گندم و دیگر محصولات زراعی با خرید تضمینی، کود و بذر یارانه ای و آموزش های ترویجی از کشاورزان حمایت می کند.
راستین نسب ابراز داشت: استفاده از بذور اصلاح شده راهکاری برای بهبود درآمد کشاورزان و افزایش تولید محصولات زراعی است.
وی بیان کرد: ۱۲۷ هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان زیر کشت پاییزه محصولات قرار گرفت.
راستین نسب اظهار داشت: کشت پاییزه محصولات زراعی در مناطق سردسیری کهگیلویه و بویراحمد به پایان رسیده و در مناطق گرمسیری استان در مراحل پایانی است.
وی تصریح کرد: تاکنون کشت ۷۰ هزار هکتار گندم دیم،۲۱هزار هکتار گندم آبی، ۲۷هزار هکتار جو دیم و ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار جو آبی و یک هزار و ۴۰۰ هکتار کلزا در مزارع کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امسال تاکنون بیش از ۱۲هزار تن کود ازته، ۲ هزار تن کود فسفات و ۶۰۰ تن کود پتاس برای کشت محصولات زراعی در پاییز بین کشاورزان توزیع شده است.
راستین نسب درباره کودهای روی،آهن و دیگر ریزمغزی ها گفت: این کودها از سوی بخش خصوصی و با نظارت کارشناسان جهاد کشاورزی تامین می شود.
وی تصریح کرد: هشت هزار تن بذر گندم اصلاح شده بین کشاورزان توزیع شده است.
از مهر سال ۱۳۹۶ همزمان با آغاز سال زراعی تا پایان آبان امسال ۴۴۰ هزار تن محصول شامل گندم، جو، دانه‌های روغنی کلزا،چغندر قند، محصولات جالیزی، سبزیجات و نباتات علوفه ای در این استان برداشت شده است.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: هشت هزار و ۶۶۸ تن بدر اصلاح شده گندم امسال از کشاورزان این استان خریداری و پس از انجام مراحل ضدعفونی با نرخ یارانه‌ای بین بهره برداران برای کشت پاییزه توزیع شده است.
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت:پرداخت تسهیلات بانکی برای خرید ماشین آلات کشاورزی از برنامه های دولت برای کمک به افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی است.
صیدال اسدی افزود:ضریب بهره وری از تجهیزات مکانیزاسیون کشاورزی در این استان به ۱٫۳۵ اسب بخار در هر هکتار رسید.
وی اظهار داشت: ضریب تجهیزات مکانیزاسیون کشاورزی در پایان سال ۱۳۹۶ در کهگیلویه و بویراحمد ۱٫۳۲ اسب بخار در هر هکتار بود.
وی با اشاره به اینکه ضریب بهره برداری از تجهیزات مکانیزاسیون کشاورزی در کشور ۱٫۷ اسب بخار در هر هکتار است عنوان کرد: براساس برنامه ششم توسعه باید این میزان به ۲٫۱ اسب بخار در هر هکتار برسد.
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۳۹۵ میلیارد ریال تسهیلات خرید ماشین‌های کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۶ تاکنون به متقاضیان در این استان پرداخت شده است.
اسدی میزان پرداخت تسهیلات بانکی برای خرید ماشین آلات کشاورزی در سال جاری را ۸۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد کرد.
وی بیان کرد: این میزان تسهیلات برای خرید ۳۸۸ دستگاه ماشین آلات کشاورزی به بهره برداران کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شده است.
اسدی با بیان به اینکه آماده پرداخت تسهیلات به متقاضیان هستیم گفت: امسال ۲۴۱ میلیارد ریال اعتبار برای تجهیزات مکانیزاسیون کشاورزی این استان تصویب شده است.
وی گفت: پیش از این ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه تجهیزات مکانیزاسیون کشاورزی در این استان خریداری شده بود.
وی ابراز داشت: افزایش سرعت و دقت در کار و کاهش هزینه از مزایای استفاده از این تجهیزات است به همین دلیل حمایت از کشاورزان برای خرید تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی در اولویت برنامه های دولت است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه آبیاری نوین راهکاری برای صرفه جویی در مصرف آب و افزایش بهره وری است گفت: تاکنون بیش از ۳۳ هزار هکتار زمین کشاورزی این استان زیرپوشش طرح آبیاری نوین قرار گرفته که ۶۰درصد آن از ۶ سال پیش تاکنون انجام شده است.
الیاس تاج الدینی اظهار داشت: دشت های امامزاده جعفر، لیشتر، مختار و غورک از جمله مناطق مهم محل اجرای سیستم های آبیاری بارانی و قطره ای در کهگیلویه و بویراحمد است.
وی با اشاره به اینکه اعتبار موردنیاز اجرای طرح های آبیاری تحت فشار در سال جاری تامین شده ابراز داشت:این دستگاه متولی هم اکنون آماده پرداخت تسهیلات بلاعوض برای اجرای طرح های آبیاری بارانی و قطره ای به کشاورزان این استان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال جاری طرح های آبیاری تحت فشار در سه هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این استان اجرا خواهد شد.
تاج الدینی افزود: بهره برداران دارای اراضی کشاورزی که تامین آب آنها انجام شده می توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی در شهرستان های مختلف نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند.
وی بیان کرد: براساس قانون ۸۵ درصد از هزینه اجرای طرح های آبیاری نوین از سوی دولت و ۱۵ درصد نیز سهم کشاورزان است.
تاج الدینی ابراز داشت:به هر هکتار زمین زراعی براساس نیاز ۶۵تا ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض پرداخت می شود.
تاج الدینی تصریح کرد:با استفاده از سیستم آبیاری نوین مصرف آب در هر هکتار حداقل ۵۰ درصد کاهش می یابد.
وی افزایش بهره وری، سهولت آبیاری، امکان آبیاری زمین های شیب دار و جلوگیری از شست و شوی بی رویه خاک، صرفه جویی در نیروی کار و پیشگیری از کارهای سخت در روش های سنتی که منجر به بیماری هایی مانند دیسک، کمردرد و درد مفاصل در کشاورزان می شود را از جمله مزایای استفاده از روش های نوین آبیاری ذکر کرد.
سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.
کهگیلویه و بویراحمد ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر بهره بردار حوزه کشاورزی دارد.

انتهای پیام /

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

114 نور 114 نور 114 نور 114 نور 114 نور 114 نور