دوشنبه, ۵ مهر , ۱۴۰۰
۲۱:۵۳:۳۵ - شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سرکردگان طالبان چه کسانی هستند
۱۱۴ نور چوب حراج مقامات افغانستان در حال ارتقاع است محمد حسن آخوند: نخست‌وزیر امارت اسلامی افغانستان شد محمد حسن آخوند در رژیم قبلی گروه طالبان، در دهه ۹۰ میلادی، سمت معاون نخست وزیر و معاون وزارت خارجه را بر عهده داشت. بعد از سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱، محمد حسن آخوند رئیس شورای […]

۱۱۴ نور

چوب حراج مقامات افغانستان در حال ارتقاع است

محمد حسن آخوند:

نخست‌وزیر امارت اسلامی افغانستان شد

محمد حسن آخوند در رژیم قبلی گروه طالبان، در دهه ۹۰ میلادی، سمت معاون نخست وزیر و معاون وزارت خارجه را بر عهده داشت.

بعد از سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱، محمد حسن آخوند رئیس شورای رهبری گروه طالبان بوده است.

در بیشتر از دو سال گذشته که گفت‌وگوهای آمریکا با گروه طالبان دوحه قطر آغاز شد و چهره‌های تاثیرگذار این گروه در برابر دوربین‌های رسانه‌ها قرار گرفتند، حسن آخوند در این گفت‌وگو‌ها حضور نداشت و اعلام اسم او به عنوان سرپرست نخست وزیر غیرمنتظره بود. که هم اکنون جهت دستگیری این فرد را برای اف بی ای آمریکا از پنج میلیون دلار به ده میلیون دلار چکش خورد است.

سراج‌الدین حقانی:

سرپرست وزارت داخله افغانستان شد

شبکه حقانی به طراحی و انجام عملیات‌های انتحاری و نیز گروگان گرفتن شهروندان غربی شهرت دارد پلیس فدرال آمریکا «اف‌ بی‌ آی»، جایزه مربوط به دستگیری سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله (وزیر کشور) دولت موقت طالبان را به ده میلیون دلار افزایش داد.

اف بی آی که پیشتر پنج(۵) میلیون دلار جایزه در قبال هر گونه اطلاعاتی که مستقیماً منجر به دستگیری سرکرده شبکه حقانی شود تعیین کرده بود، روز گذشته این مبلغ را در وب‌گاه اینترنتی خود به چکش حراج را به ده (۱۰) میلیون دلار افزایش داد است.

حقانی کیست؟

سراج الدین حقانی، رهبر شبکه‌ای است که ارتباط نزدیکی با «القاعده» داشت. ۴ عضو این شبکه، بخش مهمی از کابینه جدید طالبان را تشکیل می‌دهند. او علاوه بر اینکه تحت تعقیب پلیس

فدرال آمریکا است، در فهرست سیاه سازمان ملل نیز قرار دارد.

هبت‌الله آخوندزاده:

رئیس دولت افغانستان شد

هبت‌الله آخوندزاده، رهبر فعلی طالبان، در سال ۱۳۴۵ در شهر پنجوایی ولایت قندهار متولد شده است. وی از نگاه قومی پشتون و از طایفه نوزایی است. البته برخی نیز گفته اند که وی از طایفه اسحاق زی و در والسوالی ارغستان قندهار متولد شده است. وی عنوان شیخ الحدیث را در گروه طالبان دارد.

مولوی هبت الله در دوره حکومت‌داری طالبان و قبل از رسیدن به معاونت و رهبری این گروه قاضی‌القضات بود و صدور بسیاری از فتواهای طالبان توسط او انجام می‌گرفت و وی تا پیش از به عهده گرفتن مسئولیت در گروه طالبان در مسجدی در نزدیکی شهر کویته پاکستان مشغول تدریس و موعظه بود.

تاکنون جزییاتی در مورد زندگی و محل زندگی رهبر حدودا ۵۵ ساله طالبان منتشر نشده است ولی آنچه مشخص است اینکه وی تا قبل از رسیدن به معاونت و رهبری طالبان در شهرک «کوچلک» در نزدیکی شهر «کویته» مرکز ایالت بلوچستان پاکستان زندگی و در مسجد الحج «مسایل دینی» تدریس می‌کرده است.

اف بی آی که پنج(۵) میلیون دلار جایزه در قبال هر گونه اطلاعاتی که مستقیماً منجر به دستگیری سرکرده شبکه حقانی شود تعیین کرده است.

نویسنده افغانستانی مقیم ایران:فریدالله ادیب آیین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

تابناك وب تابناك وب تابناك وب 114 نور 114 نور 114 نور